Aktuality - Hranická rozvojová agentura z.s.Hranická rozvojová agentura z.s.

Právě se nacházíte : Aktuality

Dotační poradenství

kompletní zajištění přípravy projektů

3.12.2012

Moravskou bránou vede nová cyklotrasa

Moravská brána je díky své poloze na významné komunikační trase a nepřístupnosti svých okrajových částí jedinečným místem, kde lidé žili od pravěku. Tvořili zde osady a opevnění, tvrze a hrady. Důmyslnost jednotlivých osídlení a lokalit můžeme poznat i nyní, díky archeologickým nálezům a dalším výzkumům. A právě díky archeologii může být historie oživena v podobě deseti zastavení na nově vybudované cyklotrase, která se táhne celou Moravskou bránou od Přerova, přes Lipník nad Bečvou až do Hranic.

Na 70 kilometrové trase se na kole dostanete do různých etap naší minulosti. Putování začíná v Ústí u Hranic. Na zdejším návrší bylo vybudováno hradiště tzv. Hradištěk. Toto důmyslné opevnění zajišťovalo bezpečný život v období od 9. do 12. století. Dále se cyklista vydá po značené trase přes areál lázní Teplice nad Bečvou, nad nimi se tyčí pozůstatky po hradu Svrčov, který zažil dobu své největší slávy v období 14. – 16. století. Další šlápnutí do pedálů povedou do města Hranice, které se pyšní nádherným historickým centrem. Cyklostrasa dále vede po pravém břehu Bečvy do kopců přes Hrabůvku až do Podhoří. Zde byl od 13. do 15. století budován hrad Drahotuš, na strategickém místě s širokým výhledem do Moravské brány. Nyní zde nalezneme pouze pozůstatky zříceniny hradu. Dalším zastavením je město Lipník nad Bečvou, kde archeologické nálezy dokázaly osídlení již během Velkomoravské říše. Dále cyklista pokračuje přes obce Lhota u Lipníka a Hlinsko, které představovaly z hlediska loveckých strategií před 40 000 – 20 000 lety strategickou oblast, neboť umožňovala optickou kontrolu migrujících stád velkých zvířat údolím Moravské brány. Při jízdě minulostí nesmíme zapomenout také obec Týn nad Bečvou, nad kterou se tyčí největší hrad v České republice Helfštýn. Cykloturista se však dozví méně známé informace o předhradí Helfštýna, které je proloženo velkým množství valů a opevnění. Cyklotrasa je zakončena v jedné z nejznámějších pravěkých lokalit Předmostí u Přerova, po cestě však cyklista navštíví i historické centrum města Přerov.

Vyznačení archeologické cyklotrasy Na kole do minulosti Moravskou bránou a tvorba informačních tabulí na trase byly realizovány v rámci projektu Na kole do minulosti Moravskou bránou a Dolinou Malej Panwi. Projekt byl finančně podpořen z Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR – PL 2007 – 2013, v rámci Fondu Mikroprojektů Euroregionu Praděd. Projekt realizovala Hranická rozvojová agentura, za finanční podpory měst Přerov, Hranice a Lipník nad Bečvou.


zpět na aktuality

Úvod  |  O nás  |  Služby  |  Reference  |  Kontakt  |  Administrace
Webdesign STUDIO VIRTUALIS